گریه کردن معمولاً علامتی است که نشان دهنده ناراحتی کودک می باشد اگر کودک شما نیز هنگام عوض کردن لباس گریه می کنند باید ابتدا علت گریه نورا بررسی کنید. خیس بودن پوشک نوزاد باعث گریه کودک می شود اما گاهی ممکن است هنگام عوض کردن پوشک نیز نوزاد شما گریه کند اگر می خواهید بدانید چرا نوزاد شما هنگام تعویض لباس یا پوشک گریه میکند و به چه نحوی میتوانید گریه کردن نوزاد هنگام تعویض لباس را آرام کنید ، با ما امروز همراه باشید.

چرا نوازد شما هنگام تعویض لباس گریه میکند ؟

 

نوزادان بسیاری وجود دارند که تعویض لباس یا پوشک بیزارند و شروع به گریه میکنند ، این موضوع میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که به بررسی آن ها می پردازیم.

چگونه لباس نوزاد را عوض کنیم

 ۱ ) گرسنه بودن نوزاد

اگر قبل از تغذیه و سیر شدن نوزاد پوشاک و لباس نوزاد را عوض میکنید ، ممکن است کودک و نوزاد شما گرسنه باشد و تحمل گرسنگی برای او سخت باشد و شروع به گریه بکند در چنین مواردی سعی کنید پس از تغذیه و سیر کردن نوزاد ، اقدام به عوض کردن لباس یا پوشک او کنید.

 

۲ ) بی اطلاع بودن نوزاد از روند تعویض لباس

گاهی نوزادان از اینکه لباس آن ها را عوض می‌کنید ناراحت می شوند چون آن ها از روند این کار مطلع نیستند این مشکل با گذشت زمان و ایجاد اعتماد و شناخت روش تعویض کردن لباس ها و پوشک توسط نوزاد ، برطرف می‌شود.

 

۳ ) احساس سرما نوزاد

بسیاری از کودکان و علی الخصوص نوزادان از کاهش درجه حرارتی که هنگام تعویض پوشک و لباس ایجاد می‌شود ناراحت می شوند و شروع به گریه میکند پس بهتر است در محیطی گرم این کار را انجام دهید.

 

۴ ) تعویض لباس مانع مهارت های جدیدی میشود که کودک به تازگی آن ها را کشف کرده است.

هنگامی که نوزاد خود را به پشت میخوابانید و لباس و پوشک بچه را عوض می کنید مانع انجام مهارت های جدید مثل خزیدن و نشستن و می شوید که این موضوع ممکن است برای خوشایند نباشد.

 

۵ ) تعویض لباس کنترل زمان و مکان نوزاد را محدود میکند.

هنگامی که نوزاد را در وسط بازی برای عوض کردن پوشک یا لباس می برید کنترل زمان و مکان را از او می گیرید که برای او خوشایند نیست.

اما گاهی ممکن است گریه نوزاد هنگام تعویض لباس دلایل پزشکی باشد در صورتی که نوزاد شما هنگام تعویض لباس به شدت گریه میکند بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را مطلع کنید یکی از علل پزشکی شایع عبارت است از :

 

– ریفلاکس اسید : در صورتی که در طول تغذیه و یا بعد از آن نوزاد شما دچار استفراغ ، گلو درد و گریه بیش از حد می شود ممکن است از ریفلاکس اسید رنج ببرد و در صورت عوض کردن لباس و پوشاک بعد از تغذیه این ریفلاکس اسید موجب ناراحتی و گریه او شود.

 

بهترین شکل عوض کردن لباس نوزاد

چگونه مشکل گریه نوزاد هنگام تعویض لباس را برطرف کنیم ؟

 

  • در نوزاد خود ایجاد اعتماد کنید !

اینکه با یک ریتم مشخص و منظم لباس و پوشاک نوزاد خود را تعویض کنید باعث می شود که در دنیای کودک شما آگاهی ایجاد شود و این آگاهی مقدمه ساز اعتماد می شود مراقبت و لمس دوستانه و ملایم نوزاد هنگام تعویض لباس آنها را مورد احترام قرار می دهد.

 

  • تعویض لباس را به صورت تشریفاتی انجام دهید.

از این فرصت برای ایجاد ارتباط با کودک خود استفاده کنید و این موقعیت را مثل یک تشریفات انجام دهید با کودک خود پیوند عاطفی ایجاد کنید و عادت ها و حالت های مختلف او را بشناسید.

 

  • برای نوزاد خود سرگرمی ایجاد کنید !

برای اینکه گریه نوزاد را هنگام تعویض لباس تسکین دهید می توانید از ایجاد سرگرمی کمک بگیرید آوازخواندن ، بازی کردن ، قلقلک دادن نوزاد ، در نظر گرفتن اسباب بازی های کوچک و تشویق می تواند تعویض لباس و پوشک را برای نوزاد شما لذت بخش کند.

 

  • برای نوزاد خود هنگام تعویض لباس محیط گرم در نظر بگیرید !

همانطور که گفته شد احساس سرما یکی از دلایل گریه نوزاد هنگام تعویض لباس است پس میتوانید نوزاد خود را در ناحیه ای از خانه که گرم ترین ناحیه است تعویض کنید.

 

  • در مورد روند تعویض لباس با کودک خود صحبت کنید

ابتدا با کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید و مطمئن باشید که به حرف های شما گوش می دهد سپس در حین انجام کار و با آرامش درباره اقدامات خود صحبت کنید این موضوع به ایجاد اعتماد و حفظ احترام به کودک شما کمک می کند.

 

  • یک محیط دوس داشتنی و زیبا برای تعویض لباس نوزاد خود در نظر بگیرید

هنگام تعویض لباس نوزاد خود یک محیط و منظره دوست داشتنی و آرام در نظر بگیرید تا کودک شما در آن محیط آرامش بگیرد.

 

  • لباس و بدن نوزاد خود را بررسی کنید 

گاهی اوقات لباس سایز کوچک ، برچسب پشت گردن لباس ها و یا برخی از دکمه ها و بند های لباس ممکن است احساس ناخوشایندی برای نوزاد شما ایجاد کند گاهی نیز وجود جوش یا زخمی در بدن نوزاد شما تعویض لباس را برای او ناخوشایند می‌کند پس قبل از از تعویض لباس این موارد را بررسی و در صورت لزوم برطرف کنید برای اطلاعات بیشتر از سایز نوزاد خود میتونید اینجا کلیک کنید

 

  • تعویض لباس را فرصتی برای یادگیری تجربه بدانید

هنگام تعویض لباس و پوشک کودک شما می تواند چیزهای زیادی یاد بگیرد این یک فرصت عالی است که نوزاد و کودک بتوانند یاد بگیرند که اندام های خود را حرکت دهند و در طول زمان تعویض لباس مخاطب صحبت های شما باشند این یک فرصت مناسب برای توسعه زبان کودک است.

 

  • از لباس های دارای طرح جذاب استفاده کنید.

برای جلوگیری از گریه نوزاد هنگام تعویض لباس می توانید از لباس هایی که دارای شکلک ها و طرح های جذاب و چشم نواز هستند استفاده کنید و گاهی برای کودکان می توانید از تصاویر کارتونی مورد علاقه کودک خود برای پوشش او استفاده کنید شما میتوانید این مورد را در هنگام خرید لباس لحاظ کنید

 

  • هنگام تعویض لباس گشاده رو و مهربان باشید.

روحیه ی نوزادان و کودکان بسیار لطیف و زودرنج است پس شما باید همیشه مهربان و خندان و همراه با انرژی و احساس خوب در کنار او باشید تا نوزاد و کودک در کنار شما آرامش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *