خرید لباس کودک یکی از هیجان انگیز ترین اقداماتی است که هنگام خرید سیسمونی صورت میگیرد والدین معمولا برای خرید لباس برای نوزاد خود ذوق زیادی دارند و اهمیت ویژه ای به آن میدهند یکی از دغدغه های اصلی والدین هنگام تهیه سیسمونی به خصوص لباس کودک سایز و اندازه آن میباشد زیرا سایز بندی لباس نوزاد میتواند بسیار حساس باشد لذا ما در این مقاله سعی کردیم که یک راهنمای جامع انتخاب سایز لباس کودک را برای شما فراهم کنیم

چگونه سایز لباس متناسب با نوزاد و کودک خود بدانیم ؟

متولد شدن نوزاد یکی از زیبا ترین اتفاق هایی است که برای پدر و مادر و اطرافیان می‌افتد و می‌تواند شادی بخش چندین خانواده باشد اما قبل از متولد شدن این موجود دوست داشتنی و ظریف باید به فکر خرید لباس نوزاد باشید این کار برای پدر و مادر هایی که برای اولین بار صاحب بچه می‌شوند تازگی دارد و مبهم به نظر می رسد در این قسمت به بررسی فوت و فن ها و روش هایی برای انتخاب سایز لباس کودک و نوزاد میپردازیم. همچنین اگر برای اولین بار میخواهید لباس نوزاد تهیه کنید پیشنهاد میکنیم ابتدا راهنمای خرید لباس نوزاد را مطالعه کنید

اهمیت سایز درست لباس کودک

در حقیقت انتخاب لباس مناسب کودک نسبتاً دشوار به نظر می‌رسد زیرا نوزادان و کودکان به سرعت رشد می کنند و تغییر سایز میدهند و در حالت کلی اندازه گیری سایز لباس کودک قاعده کلی ندارد اما شما می توانید به کمک ترفند هایی سایز لباس فرزند خود را تخمین بزنید و برای او لباس بخرید. انتخاب لباس در سایز و رنگ مناسب به کودک شما احساس راحتی و زیبایی منتقل می کند و باعث افزایش اعتماد به نفس کودک در ارتباط با دیگران میشود همچنین انتخاب برند مناسب لباس میتواند به شما کمک کند تا جنس مرغوب تری را تهیه کنید برند های مطرحی چون ایندیگو و دانالو میتواند انتخاب مناسبی باشد اگر شرایط مالی خرید آن ها را داشته باشید از طرفی بزرگ بودن لباس موجب شلخته و نامرتب شدن کودک و تنگ بودن آن برای کودک شما آزار دهنده و کلافه کننده است پس ضروری است که لباس کودک را در سایز مناسب انتخاب کنید.

برای انتخاب درست سایز لباس کودک در راهنمای انتخاب سایز لباس کودک در ابتدا لازم است یک متر نواری داشته باشید و با توجه به جدول سایز لباس کودک ، سایز کودک خود را برای خرید لباس اندازه گیری و مشخص کنید.

سایز نوزاد بر اساس سن

اندازه گیری بالاتنه در راهنمای انتخاب سایز لباس کودک :

نکته قابل توجه این است که اندازه لباس هر دو جنس یعنی پسران و دختران قبل از بلوغ تفاوت چندانی ندارد. برای به دست آوردن اندازه بالاتنه لباس کودک باید قدلباس ، دور سینه ، دور کمر ، آستین ها و سرشانه را اندازه گیری کنید است حائز اهمیت است که اندازه گیری را بدون لباس و بر روی پوست انجام دهید و همچنین در زمان اندازه گیری متر نواری را بدون فشار استفاده کنید تا بتوانید بهترین سایز را برای کودک خود انتخاب کنید.

اندازه گیری قد لباس :

برای اندازه گیری قد لباس متر نواری را از بالاترین قسمت شانه تا قسمت انتهایی که فکر میکنید لباس باید آن را بپوشاند اندازه گیری کنید و یادداشت نمایید.

اندازه گیری دور سینه :

برای اندازه گیری دور سینه ابتدا متر نواری را به زیر بازو ها ببرید و آن را از برجسته ترین قسمت سینه تا پشت شانه ها ببرید و سپس اندازه را یادداشت کنید.

اندازه گیری دور کمر :

برای اندازه گیری دور کمر متر نواری را بین باریک ترین نقطه پایین دنده ها و بالای استخوان لگن قرار دهید و اندازه گیری کنید و یادداشت نمایید .

اندازه گیری عرض شانه :

برای اندازه گیری سرشانه ها در حالیکه دست ها به حالت بسته قرار دارند امتداد خطی که بین دست‌ها و بدن قرار می گیرد با استفاده از متر نواری اندازه گیری کنید و یادداشت نمایید.

اندازه گیری آستین :

برای اندازه گیری آستین ها از همان نقطه ای که عرض شانه را گرفته اید متر نواری را به سمت پایین دست ها بیاورید و تا روی مچ یا کمی بیشتر اندازه گیری کنید و بنویسید

اندازه گیری پایین تنه در راهنمای انتخاب سایز لباس کودک :

برای به دست آوردن اندازه پایین تنه لباس کودک باید قد ، دور کمر و دور باسن را اندازه گیری کنید.

اندازه گیری دور کمر شلوار : برای این کار دور کمر را از جایی که ناف قرار دارد اندازه گیری کنید توجه داشته باشید که هنگام اندازه گیری کاملاً کودک طبیعی باشد و شکم را داخل ندهد یا با فشار به بیرون ندهد در هنگام اندازه گیری یک انگشت را در زیر متر نواری قرار دهید تا کمر شلوار راحت‌ تر باشد.

اندازه گیری قد شلوار : برای اندازه گیری قد شلوار ابتدا متر نواری را روی کمر شلوار قرار داده و تا قسمت پاشنه پا اندازه گیری کنید و یادداشت نمایید.

اندازه گیری دور باسن : برای اندازه گیری دور باسن متر نواری را به دور برجسته ترین قسمت باسن بچرخانید و اندازه گیری و یادداشت کنید.

همانطور که گفته شد سایز بندی لباس های کودکان و نوزادان استاندارد های متفاوتی دارد پیش از اینکه که برای نوزاد و کودک خود به خرید بروید درباره این استاندارد های گوناگون اطلاعاتی جمع آوری کنید اما در حالت کلی انتخاب سایز مناسب برای لباس کودک مستلزم دانستن قد ، دور کمر ، دور باسن و و مواردی از این دست که است که در بالا به طور کلی بررسی کردیم شما با در دست داشتن این موارد میتوانید خرید مناسبی داشته باشید اما با توجه به رشد سریع کودکان لازم است که هر چند وقت یکبار سایز ها را مجددا اندازه گیری کنید.

سایز بندی نوزاد چگونه انجام میشود

سایز صفر لباس نوزاد تا چند کیلو است ؟

سایز بندی لباس نوزاد تازه متولد شده چه کمی متفاوت با کودکان بزرگتر باشد لباس نوزادان معمولاً دارای سایز بندی لباس نوزاد بر اساس ماه است.

  • سایز دو صفر : این سایز مناسب نوزادانی است که زیر ۳ کیلو گرم وزن دارند و با جثه ظریف هستند.
  • سایز صفر : این سایز مناسب بدو تولد تا ۳ ماهگی نوزادان می باشد. پس نوزادان تازه متولد شده که ۳ کیلوگرم به بالا وزن دارند می‌توانند از این سایز استفاده کنند
  • سایز ۱ : این سایز مناسب ۳ تا ۶ ماهگی نوزادان می باشد.
  • سایز ۲ : این سایز مناسب ۶ تا ۹ ماهگی نوزادان می باشد.
  • سایز ۳ : این سایز مناسب ۹ تا ۱۲ ماهگی نوزادان می باشد.
  • سایز ۴ : این سایز مناسب ۱۲ تا ۱۸ ماهگی کودکان می باشد.
  • سایز ۵ : این سایز مناسب ۱۸ تا ۲۴ ماهگی کودکان می باشد.
  • سایز ۶ : این سایز مناسب دو تا سه سالگی  کودکان می باشد.

این سایزبندی لباس نوزاد بر اساس سن بود برای اندازه قد سرهمی نوزاد باید بار دیگر متر نواری را در دست بگیرید زیرا استاندارد یکسانی برای اندازه سرهمی های موجود در بازار وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *