تولد نوزاد یکی از معجزات خداوند است که از زیباترین و به یاد ماندنی ترین تجربه های والدین می باشد خرید برای کودک و نوزاد و در اصطلاح کلی خرید سیسمونی یکی از هیجان انگیز ترین خاطراتی است که مادران از بارداری و زایمان خود به خاطر می آورند. با اینکه هر پدر و مادری اشتیاق زیادی به انجام خرید سیسمونی دارند اما لازم است قبل از خرید نسبت به تهیه چک لیست و رعایت نکاتی اقدام کنند تا این خرید را با نظم و مدیریت بهتری انجام دهند.

خرید لباس نوزاد بسیار هیجان انگیز است انتخاب لباس های کوچک رنگی و نرم بسیار دوست داشتنی به نظر می رسند اما لباس نوزاد علاوه بر زیبایی حتما باید کاربردی نیز باشد. یکی از مهم ترین و عمده ترین بخش های سیسمونی ، خرید لباس برای نوزاد است تنوع رنگ و طرح لباس نوزاد بسیار زیاد است رنگ لباس نوزاد و ترکیب و هارمونی رنگ ها را در کنار هم حتما در نظر داشته باشید و با توجه به ویژگی هر رنگ و تاثیر آن رنگ بر کودک و نوزاد خرید لباس نوزاد را انجام دهید زیرا واکنش کودکان به رنگ لباس بیشتر از طرح آن می باشد و رنگ لباس تاثیر زیادی بر روحیه و خلق و خوی کودک می گذارد. اگر شما هم تصمیم دارید برای نوزاد خود لباس بخرید و در حال تحقیق و بررسی رنگ ها قبل از خرید هستید امروز همراه ما باشید در ادامه مطلب ما قصد داریم به بررسی رنگ لباس نوزاد بپردازیم.

رنگ شناسی لباس نوزاد

در گذشته برای لباس پسر یا دختر نوزاد فقط از رنگ سفید استفاده میکردند ولی بعد از سال ۱۹۴۰ برای نوزادان دختر رنگ صورتی و برای نوزاد پسر رنگ آبی انتخاب شد امام رنگ های دیگری نیز هستند که برای لباس نوزاد دختر و پسر مناسب میباشند و میتوان از این رنگ های شاد متناسب با سن و جنسیت کودک استفاده کرد اما به این نکته توجه داشته باشید که برای لباس نوزاد تا یک سالگی رنگ های روشن مناسب ترند زیرا کثیفی لباس را به خوبی نشان میدهند و همانطور که میدانید لباس ها بیشترین و نزدیکترین تماس را با نوزاد دارند و می توانند به سادگی منبع انتقال آلودگی ها به نوزادان باشند پس با پوشاندن لباس های رنگ روشن به محض کثیف شدن شما اقدام به تعویض لباس ها خواهید کرد به این ترتیب لباس رنگ روشن روی بهداشت و سلامت نوزاد لباس تاثیر دارد.

رنگ لباس نوزاد

دسته بندی رنگ ها

همانطور که میدانید رنگ ها تاثیرات روانی مختلفی  روی خود ما و اطرافیانمان می‌گذارند نوزاد تازه متولد شده دید خوبی از رنگ ها ندارد ولی به تدریج مه بزرگتر می شود رنگ ها را کاملاً درک می‌کند و از آنها تاثیر می‌گیرد توجه داشته باشید که رنگ لباس کودک مثل بزرگسالان می‌تواند بر روحیه آن ها تاثیر داشته باشد.

رنگ های اصلی مثل قرمز ، زرد و آبی هستند و رنگ‌های ثانویه مثل سبز ، نارنجی و بنفش رنگ های ترکیبی  از رنگ های اولیه و ثانویه به وجود می آیند.

در دسته بندی رنگ ها را می توان به سه دسته گرم ، سرد و خنثی تقسیم کرد رنگ های گرم و سرد خود به دو دسته روشن و تیره تقسیم می شوند. حال حس رنگ چیست ؟ در واقع رنگ گرم و سرد به حسی که از دیدن یک طیف رنگی به وجود می آید گفته می شود. رنگ های گرم مثل نارنجی ، قرمز و قهوه‌ای که انرژی بخش نیز هستند و رنگ‌های سرد مثل سبز و آبی که آرامش بخش هستند و ایجاد خونسردی می‌کنند.

رنگهای خنثی امسال و در این روزها بسیار ترند شده‌اند رنگ‌هایی هستند که در ترکیب آنها از میزان زیادی سفید استفاده شده است و هیچ تمایلی به رنگ های اصلی و ثانویه ندارد مثل رنگ های طبیعی و زمینی ، خاکستری ، کرمی ، سفید و مشکی که رنگ های ساده ای هستند.

رنگ های زیادی وجود دارند که می‌توانیم با هم ترکیب کنیم و ست های زیبایی را به وجود بیاوریم چرخه های رنگی با در نظر گرفتن سلیقه ما رنگ ها را با توجه به اصول رنگ شناسی مورد استفاده قرار می دهند.

رنگ لباس نوزاد پسر

برای نوزاد پسر بیشتر از رنگ های آبی و قهوه ای و طیف این دو رنگ استفاده می شود رنگ آبی رنگ آرامش بخشی است که به راحتی با دیگر رنگ ها ست میشود.

رنگ لباس نوزاد دختر

لباس نوزاد دختر بیشتر از رنگ های سفید ، یاسی ، صورتی روشن و گلبهی استفاده میشود که هم به تنهایی و هم به صورت ترکیبی در کنار هم برای دختران جذاب به نظر می رسد.

رنگ های مشترک هر دو جنس

رنگ سبز ، سفید ، قرمز ، نارنجی ، بنفش ، خاکستری و زرد رنگ هایی هستند که برای هر دو جنس استفاده می شود.

رنگ های لباس نوزاد دختر و پسر تقریباً تفکیک شده اند ولی اینطور نیست که اگر رنگی که عموماً دختران میپوشند برتر پسرتان کنید دچار اشتباه شده اید و برای پسران ممنوع است ممکن است که گاهی بر تن دخترتان لباس آبی رنگ کنید و بر عکس.

رنگ لباس نوزادخواص رنگ ها :

 قرمز : رنگ قرمزی رنگ پر انرژی است که با پوشاندن آن بر تن کودک ، کودک شما جذاب تر دیده می شود و باعث افزایش قدرت اراده در کودک میشود اما توجه داشته باشید که بیش از حد از رنگ قرمز استفاده نکنید زیرا رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی و عدم توانایی در تمرکز را ایجاد می کند.

 نارنجی : رنگ نارنجی از رنگهای گرم می باشد که باعث تقویت سیستم ایمنی ، تحریک قدرت بینایی و خلق و خوی خوب در کودکان میشود این رنگ اعتماد به نفس ، برونگرایی و استقلال را در کودک ایجاد میکند.

 صورتی : این رنگ حس آرامش و نشاط را به کودک می دهد و کودک شما را ملوس و بامزه نشان می دهد.

زرد :این رنگ سیستم عصبی را تحریک به فعالیت می کند و باعث شادی و نشاط و خوش بینی در کودک میشود رنگ زرد باعث افزایش حافظه می شود.

سبز : رنگ سبز ، رنگ زندگی است و حس رشد و نو شدن می دهد لباس های رنگ سبز آرامش بخش و مناسب برای هر دو جنسیت کودک می باشد.

 آبی : رنگ آبی نشان دهنده صلح و آرامش است و باعث کاهش ضربان قلب و تنش می شود بهتر است که این رنگ به تنهایی برای لباس نوزاد در نظر گرفته نشود.

 بنفش : این رنگ نشان دهنده عزت نفس وقار می‌باشد و در کودکان باعث رویایی شدن و تقویت احساسات می شود این رنگ از قدیم نشانه ثروت و شیک بودن بوده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *