نوزادان و کودکان بیشتر از افراد بزرگتر جنب و جوش دارند و لباس خود را کثیف می کند یکی از دغدغه های مهم به مادران شست و شوی مناسب و درست لباس نوزادان و کودکان است باید گفت شستن لباس نوزاد و کودک کار نسبتا حساسی است زیرا در مقایسه با بزرگسالان پوست کودکان و نوزادان لطیف و حساس می باشد و باید به این نکته هنگام شستن لباس هایشان توجه داشت شوینده های شیمیایی قوی و معطر می‌توانند باعث ایجاد حساسیت یا اگزما بشوند از سوی دیگر لباس کودکان معمولاً لکه‌های پررنگی دارند و به سادگی تمیز نمی شود همینطور با توجه به قیمت بالای لباس کودک و سختی خرید لباس نوزاد بهتر است بتوانید در نگهداری آن کوشا باشید اگر شما نیز این دغدغه را دارید در مطلب امروز با ما همراه باشید با هم به بررسی نکات مربوط به شستن لباس نوزاد می‌پردازیم.

چرا شستن لباس نوزاد اهمیت دارد ؟

همانطور که میدانید لباس ها بیشترین و نزدیکترین تماس را با نوزاد دارند و می توانند به سادگی منبع انتقال آلودگی ها به نوزادان باشند سیستم ایمنی نوزادات به طور کلی و علی الخصوص در بدو تولد بسیار ضعیف است پس نباید در معرض آلودگی قرار بگیرند در این بین روش شست و شوی لباس های نوزادان و کودکان طبیعتا باید با بزرگسالان متفاوت باشد تا پوست حساس و لطیف و آسیب پذیر نوزاد در مقابل مواد شوینده شیمیایی آسیب نبیند و به خطر نیفتد.

 

لباس نوزادان در بیشتر اوقات لکه شیر مادر را دارد که یک لکه پروتئینی است و باعث جذب بسیار زیاد باکتری میشود که میتواند خدای ناکرده مقدمه ساز بیماری کودک شود بنابراین بهتر است که برای شستشوی لباس نوزادان شوینده های مخصوص استفاده شود.

شستن لباس کودکشستن لباس نوزاد قبل از استفاده

توصیه متخصصان کودک این است که از پوشاندن لباس به نوازد بلافاصله بعد از خرید بپرهیزید ! زیرا برخی از کمپانی ها به لباس ها مواد شیمیایی می زنند تا از چروک شدن آنها جلوگیری کنند پس قبل از هر کاری لباس نو را بشویید بهتر است برای این کار از مایع و پودر شستشوی ویژه کودک و نوزاد استفاده کنید.

 

 

برای شستن لباس نوزاد از چی استفاده کنیم ؟

همانطور که گفته شد با لباس نوزادان معمولاً زود به زود آلوده می شود این آلودگی می‌تواند مربوط به شیر ، ادرار و مواد مختلف دیگر باشد برای شست و شوی لباس نوزاد بهتر است قبل از شست و شو ، لکه ها را تمیز کنید تا از پاک شدن و تمیزی لباس مطمئن شوید اما برای از بین بردن لکه ها به عنوان کردن چند نکته می پردازیم :

 

  •  در ابتدا به از بین بردن لکه های پروتئینی مثل شیر مادر ، آب دهان و لکه های غذا می پردازیم برای این کار می توانید لباس نوزاد را در آب سرد یا محلول آب گرم و صابون خیس کنید.
  •  برای تمیز کردن لکه های میوه ها ، آبمیوه و مربا ، میتوانید از محلول آب و سرکه سفید و یا محلول آب و الکل استفاده کنید.
  •  نوزادان از کرم ها ، پماد ها و روغن بچه و … استفاده میکنند و در این بین ممکن است لباس ها با لکه ی روغنی این مواد کثیف شود برای از بین بردن این لکه های روغنی از نشاسته یا پودر تالک می توانید استفاده کنید و برای لکه های سخت می توانید از فرچه های مخصوص لباس کودک استفاده نمایید.
  •  برای ضدعفونی لکه های ادرار و مدفوع شما می توانید از محلول آب گرم و صابون و یا آمونیاک کمک بگیرید.
  • بعد از تمیز کردن لکه ها باید شوینده مناسب شستن لباس نوزاد را انتخاب کنید انتخاب شوینده مناسب بسیار با اهمیت است شوینده های معطر و غیر استاندارد سلامتی پوست نوزاد را به خطر می‌اندازد و همچنین از سوی دیگر باعث پوسیدگی و از بین رفتن لباس های نوزادان میشود بهترین شوینده لباس نوزاد دارای ویژگی هایی می باشد اینکه شوینده شما بدون آنزیم ، بدون بو و بدون مواد سفید کننده باشد بسیار مهم است همچنین توصیه می شود تا برای شستن لباس نوزاد و کودک از شوینده های مایع استفاده کنید چون سریع تر از پودر های شوینده جامد از الیاف لباس جدا میشوند.

شستن لباس نوزاد با صابون گلنار :

همانطور که گفته شد یکی از نکات با اهمیت در شستن لباس نوزاد استفاده نکردن از مواد شوینده شیمیایی صابون گلنار حدود پنج دهه در زندگی ما ایرانی ها حضور داشته و از نظر ساختار صابونی مواد حساسیت‌زا ندارد پس شما میتوانید برای شستن لباس نوزاد از صابون گلنار نیز استفاده کنید اما ترجیحا بعد از شست و شو و به تن کردن لباس نوزاد پوست نوزاد و کودک خود را تحت نظر داشته باشید تا ببینید حساسیت ایجاد نشود.

بهترین شوینده لباسبهترین شوینده لباس نوزاد 

شرکت های داخلی و خارجی زیادی هستند که به تولید و عرضه انواع مایع لباسشویی کودک و نوزاد می پردازند اکنون قصد داریم به معرفی تعدادی از بهترین برند های شوینده لباس نوزاد بپردازیم

مایع شوینده فیروز :

فیروز همراه همیشگی نوزادان بوده است که یک برند ایرانی می باشد که انواع وسایل بهداشتی نوزاد را ازجمله مایع لباسشویی کودک و نوزاد با بهترین کیفیت و مواد تولید کرده و به بازار عرضه می کند دلیل خوشنامی و ماندگاری این برند نیز کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب است.

 

مایع شوینده اکتیو :

شاید شما نام برند اکتیو را بیشتر برای محصولات بهداشتی بزرگسالان شنیده باشید اما مایع لباسشویی اکتیو که برای نوزاد و کودک تولید می شود دارای ترکیبات سازگار با پوست کودک و نوزاد است که هیچ حساسیتی برای نوزاد و کودک ایجاد نمی‌کند و به آنها آسیبی نمی رساند این برند ایرانی نیز یکی از موفق ترین برندها در حوزه محصولات بهداشتی است.

 

مایع لباسشویی چیکو :

بعد از معرفی دو برند ایرانی اکنون به معرفی برند اروپایی لوازم نوزاد و کودک می پردازیم با توجه به قوانین سختگیرانه کشورهای اروپایی در زمینه تولید محصولات مربوط به کودکان و نوزادان ، قابل انتظار است که مایع لباسشویی و همچنین لکه بر لباس کودک چیکو از کیفیت قابل قبول و بالایی برخوردار باشند.

 

نکته قابل توجه در زمینه خرید مایع لباسشویی نوزاد و کودک این است که از فروشگاهی خرید کنید و مطمئن باشید کالای اصل را در اختیار شما قرار می دهد.

دیدگاه ها (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *